O Gajcu

Według Wikipedii…

Gajec to wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Rzepin, zamieszkana przez ok. 300 osób. Znajduje się około 4 km na zachód od Rzepina.

Wieś po raz pierszy wzmiankowana w 1461 roku w rejestrze dóbr Ziemi Torzymskiej. W XVI w. należała do hrabiny Katarzyny, żony Hansa von Küstrin. Miała początkowo charakter folwarku, co znajduje odzwierciedlenie w jej niemieckiej nazwie (Neundorf). We wsi stał dwór, który został zbudowany w XVIII w. jako dworek myśliwski, jego ruiny stały jeszcze w latach 90. XX w. W roku 1939 wieś liczyła 267 mieszkańców, podobna liczba mieszkańców utrzymuje się do dzisiaj. We wsi znajduje się kamienny kościół (obecnie p.w. Świętej Rodziny, parafia Rzepin), zbudowany około roku 1800, dawniej od strony zachodniej posiadał on wieżę.

Według mieszkańców…

Gajec to najspokojniejsza wioska w Polsce.

Gajeckie lasy (a mamy ich niemało) obfitują w grzyby, przyciągając co roku setki amatorów prawdziwków, kurek i podgrzybków. Niedaleko mamy kilka jezior, o których wiedzą nieliczni, dzięki czemu latem możemy ochłodzić się w wodzie, albo powędkować, nie narzekając na tłok i hałas.
Pięknie u nas jest po prostu.

Warto zobaczyć:

2 myśli w temacie “O Gajcu

  1. patrzcie patrzcie Gajec ma swoja strone w necie! pozdrowionka z gw pele

    pozdrowionka z gw pele

  2. Wspaniała strona warto ją pielęgnować. Wiadomość dla dzieci rodzin przesiedleńców ze wsi Rodatycze koło Gródka Jagiellońskiego. Każdy kto pragnie odnaleźć dane przodków proszony jest o nadesłanie listu na adres: Wiesław Moczulski, ul.Warneńczyka 7m53, 39-300 Mielec i podanie poszukiwanych danych sprzed 1945 roku. Pozdrawiam Wiesław Moczulski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.