Skąd wzięła się nazwa „Gajec”

Od jednego z internautów dostaliśmy ostatnio pytanie: Skąd się wzięła nazwa Gajec?

Historię pochodzenia nazwy naszej miejscowości przybliżył nam pan Michał Smoczyk:

W pierwszych latach powojennych była powołana specjalna Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przy ówczesnym Ministerstwie Administracji Publicznej nadająca/przywracająca polskie, „słowiańskie” nazwy miejscowościom na Ziemiach Odzyskanych. Ktoś w tej komisji wymyślił taką nazwę, nie mającą nic wspólnego z przedwojenną nazwą wsi – Neuendorf (dosł. Nowa Wieś). Nazwa Neuendorf istniała od co najmniej XV w., kiedy to pierwsza wzmianka o Gajcu – jako należącym do Rzepina.

Być może kierował się otoczeniem przez lasy, stąd Gajec, jako wieś „położona wśród gajów”, ale to tylko przypuszczenia. Tak naprawdę Gajec od północy nie jest otoczony przez lasy, przed wojną również
nie był – tam zawsze był rozległy obszar pól!

Na niemieckich mapach lasy przylegające od południa do Gacja (tam, gdzie teraz stoi wieża obserwacyjna Lasów Państwowych i ruiny starej wieży triangulacyjnej, między wsią a jeziorami Popienko i Głębiniec), nazywają się Neuendorfer Heide, czyli Lasy Gajeckie. Słowo Heide w języku niemieckim oznacza również „gaj”, więc niewykluczone, że nazwa została przeniesiona na wieś.

Dziękujemy za wyjaśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.