Wyróżnij animatorów w swojej miejscowości.

Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL już po raz drugi organizuje konkurs, którego głównym celem jest wyróżnienie animatorów i animatorek społecznych – osób, które zarówno swoja postawą, jak i pracą w swoim środowisku przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej.

Wiemy, że w Waszych środowiskach jest wielu ludzi, którzy ożywiają społeczności, są swojego rodzaju „iskrą społeczną”, dzięki której możliwa jest zmiana. W związku z tym zapraszamy Wszystkich Was, którzy zauważacie takich animatorów i animatorki w swoim środowisku oraz chcecie docenić ich pracę do wzięcia udziału w Konkursie dla Animatorów im. Heleny Radlińskiej.

W 2006 roku odbył się pierwszy ogólnopolski Konkurs dla Animatorów Społecznych – animatorzy i animatorki współpracujący ze Stowarzyszeniem CAL postanowili, że jego patronką zostanie Helena Radlińska (ukłon w stronę tradycji), że nie będą utworzone specjalne kategorie oraz nie będą stosowane sztywne kryteria.

Pierwszy konkurs miał być rozpoznaniem „środowiska” i sposobu promocji mało jeszcze znanej roli animatora społecznego. Informacja o konkursie dystrybuowana była poprzez portal ngo.pl i poprzez sieci organizacji koalicjantów Aktywnych Społeczności. Na konkurs wpłynęło 45 zgłoszeń, z czego do finału zakwalifikowano 12. Wyróżnienia przyznała Kapituła Konkursu tworzona przez reprezentantów środowiska akademickiego zajmującego się problematyką animacji. W skład Kapituły weszli: prof. Wiesław Theiss, UW, przewodniczący, prof. Witold Chmielewski, UMK Toruń, prof. Maria Mendel, UG, dr Bohdan Skrzypczak, Stowarzyszenie CAL, sekretarz.

Wyróżnienia w ubiegłym roku odebrało 6 osób (które włączone są do Kapituły Konkursu):

Teresa Bebak – Oświęcim, Lokalne Grupy Obywatelskie
Działa na rzecz osób bezrobotnych i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a jednocześnie jest jedną z naszych najaktywniejszych liderek zajmujących się przejrzystością życia publicznego. Osiągnęła sukces, ponieważ umie zgromadzić wokół siebie ludzi i zarazić ich chęcią działania! Pozyskuje koalicjantów w lokalnym środowisku, oraz innych mieszkańców Oświęcimia do aktywnego działania.

Norbert Krzykawski – Witowie, Stowarzyszenie Pomocy „Szansa”
Zaczynał jako pracownik socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Potrzeba niezależności sprawiła, że znalazł się w Stowarzyszeniu, którego pierwszą misją jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

Barbara Bąbska – Radom, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Od 20 lat jest pracownicą socjalną oraz kierowniczką Zespołu Strategii i Doradztwa Metodycznego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu. Od 6 lat wdraża projekt CAL w Radomiu, tworząc całościową politykę edukacyjno-wsparciową dla pracowników socjalnych skierowaną na aktywizację ludzi i społeczności lokalnych do samopomocy.

Anna Zielińska – Grajewo, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
Założycielka i prezeska Stowarzyszenia. Animatorka wielu działań w środowisku lokalnym. Jednym z jej ostatnich sukcesów jest zainicjowanie pierwszego w województwie Centrum Integracji Społecznej.

Katarzyna Lisińska – Warszawa, Centrum Wolontariatu
Wolontariuszka i animatorka w programach prowadzonych przez Centrum Wolontariatu. Kinga Chrzanowska z Centrum Wolontariatu pisała o niej w zgłoszeniu: „Z dużą łatwością potrafi samodzielnie kreować nowe projekty i w szybkim czasie przekonuje do nich następne osoby – zachęca nowych wolontariuszy do udziału w akcjach społecznych, opiekuje się nimi, prowadzi dla nich szkolenia.”

Benona Skrzypek – Gogolewko, Fundacja „Kaszubskie Słoneczniki”
Prezeska Fundacji i dyrektorka Szkoły Podstawowej w Nożynie. W Gogolewku w gminie Dębnica Kaszubska jej organizacja tworzy słonecznikową wieś, wytycza ścieżki rowerowe, organizuje szkolenia i spotkania. Jest jednym z czternastu tutorów Programu Liderzy PAFW, czyli osobą wspierającą i mającą pod sobą grupę liderów.

Zeszłoroczne doświadczenia pokazały, iż warto jest promować zarówno ludzi, którzy tak wiele robią w środowisku lokalnym, jak i nowy model pracy w społeczności oraz ze społecznością lokalną.

Wszystkich zainteresowanych konkursem prosimy o kontakt z:
Staśką Retmaniak
Stowarzyszenie CAL
staska@cal.ngo.pl
tel. (022) 828 77 12

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie www.ngo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.